انقلاب بلاک چین،‌ اقتصاد مقاومتی و زنجیره های تامین

دنیا در حال تغییر است. انسان‌ها و جوامع پذیرفته‌اند که ثروت واقعی زمان و انرژی آن‌هاست. برای تبادل این ثروت به ابزارهای قراردادی نیاز داریم. یکی از این ابزارها ارز یا به نحوی پول است. از قدیم‌الایام، وجود واسطه‌ها جهت معامله‌ی پول و یا هر کالا یا خدمت باارزش دیگری امری ضروری و حیاتی بود، زیرا تنها راه‌کار ممکن برای ایجاد ارزش‌افزوده و اعتماد بین طرفین بودند. این واسطه‌ها اغلب به‌واسطه‌ی اعتماد طرفین، مفسده‌های اقتصادی و تجاری به بار می‌آوردند. حال سؤال مطرح این است که آیا یک فرایند تبادل ثروت، بدون واسطه‌گر نیز می‌تواند شکل گیرد؟ در سال‌های اخیر یک راهکار جدید جهت حذف واسطه‌ها فراهم شده که با بهره‌گیری از ظرفیت‌های دنیای مجازی، منجر به تسهیل در مبادلات ارزی گشته است. این فناوری جدید زنجیره‌ی بلوک‌ها Blockchains نام دارد که در تقابل با پایگاه‌داده‌های سنتی قرار گرفته و داده‌ها به‌جای اینکه در جداول رابطه‌ای ذخیره شوند، در بلوکی از داده ذخیره می‌شوند. هر بلوک شناسه‌ی داده‌ای منحصربه‌فردی به نام هش Hash تولید می‌شود. این هَش حاوی تمام داده‌های جاری و قدیمی تراکنش‌ها است. زنجیره بلوکی یک فناوری متن‌باز است و متعلق به شخصی خاص نیست.

این فناوری یک مجری مرکزی برای تأیید تراکنش‌های انجام‌شده ندارد و به‌صورت خودکار شبکه را تنظیم می‌کند.

زنجیره بلوکی یک سیستم مدیریتی است که ارتباط تنگاتنگی با امور مالی و بانکداری اسلامی دارد. سیستم بلاک چین کاملاً متضاد ساختارهای ربوی است (اگر فردی در بیت کوین سرمایه‌گذاری کند با سود و زیان آن سهیم است) و با خلق یک فرایند دموکراتیک، منافع و مصلحت عمومی و اجتماعی را در نظر می‌گیرد. سرمایه‌گذاری در ارزهای مبتنی بر زنجیره بلوکی با ریسک همراه است.

این سیستم هماهنگی بین سه فناوری (اینترنت، رمزنگاری کلید خصوصی و یک پروتکل ایجاد انگیزه برای کار) به وجود آورده است که ارز مجازی بیت‌کوین bitcoin یکی از دستاوردهای آن است.

پول‌های فیزیکی و بدون پشتوانه‌ی امروزی از منظر مبانی اسلامی در تضاد هستند (چرا که بر اساس نرخ تنزیل یا همان ربا ارزش‌گذاری می‌شوند)؛ بنابراین بیت‌کوین می‌تواند چارچوب ایجاد مبانی خلق ثروت از منظر شریعت اسلام را تسهیل کند لیکن در حال حاضر با تعریف دقیق پول در اسلام تا حدی فاصله دارد. از سوی دیگر ارز دیجیتال بیت‌کوین بر اساس بدهی debt نیست بلکه بر اساس اصل اثبات کار proof of work است.
0
نظر شما چیست؟x

کاربردهای زنجیره بلوکی تنها در خلق ارزهای دیجیتال خلاصه نمی‌شود. شرکت‌های مختلف در هر زمینه‌ای در سراسر دنیا به‌طور مستمر به تأمین مالی نیاز دارند. یکی از ابزارهای جدید تأمین مالی مبتنی بر زنجیره بلوکی، تامین مالی Initial Coin Offering یا به‌اختصار ICO است. بنابراین هر فرد یا گروهی در دنیا با هر ایده یا طرح کسب‌وکاری، قادر به انتشار ژتون‌های Token خود در یک فرایند دموکراتیک جهت تأمین مالی خواهد بود.

طبق خبر سایت کوین تلگراف طی سال ۲۰۱۷ بیش از ۴ میلیارد دلار شرکت‌ها از طریق این ابزار جدید تأمین مالی کرده‌اند. به‌عبارتی شرکت‌ها پس از این از طریق این ابزارها پول‌های خود را چاپ خواهند کرد. با ادامه‌ی این روند، ارزهای کشورهای محلی ناپدید و بی‌ارزش شده و شرکت‌ها و بنگاه‌های محلی پول چاپ خواهند کرد.
فارغ از مباحث سرمایه‌گذاری، زنجیره بلوکی راه‌کارهای بسیار سودمندی در سایر علوم بخصوص در بسترهای مهندسی صنایع نیز ارائه می‌کند.

بسیاری از شرکت‌های بزرگ صنایع غذایی از فناوری بلاک‌چین برای پایش جابه‌جایی محصولات خود در طول زنجیره‌ی تأمین بهره می‌برند.

از میان این شرکت‌ها، وال‌مارت، آی‌بی‌اِم و نستله به‌تازگی پروژه‌ی مشترکی تعریف کرده‌اند تا با استفاده از فناوری زنجیره بلوکی، امنیت سیستم غذایی فعلی را افزایش داده و سلامت و کیفیت محصولات به تائید رسانند. فناوری زنجیره بلوکی کارایی و شفافیت فعالیت‌های تجاری را نیز افزایش می‌دهد. با استفاده از این فناوری، خرده‌فروشان نیز می‌توانند جریان کاری خود را بهبود بخشند و مزیت رقابتی جدیدی در مقابل رقبای خود کسب کنند. با بررسی مفاهیم زنجیره بلوکی از سه منظر یعنی بانک‌داری و اقتصاد پولی، کسب‌وکار و ریاضیات شامل رمزنگاری و پیچیدگی الگوریتم، راه‌کارهای نوی در این راستا می‌توان ترسیم نمود. از طرفی آگاهی و راه‌حل محور بودن، تنها راه‌کار هضم این پدیده جدید تمدن سیری‌ناپذیر غرب و حفظ هویت ایرانی در راستای مبانی اقتصاد اسلامی و مقاومتی است.

1 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
Hesam
آوریل 27, 2020 10:54 ق.ظ

بسیار عالی و مفید بود.